M_o_R® Foundation
Akredytowane szkolenie z egazminem
Opis szkolenia
Szkolenie polega na prezentacji modelowych rozwiązań (opartych o najlepsze praktyki zgromadzone przez instytucje publiczne
i prywatne) i jest przeplatane zajęciami warsztatowymi. Uczestnicy szkolenia są w jego trakcie konfrontowani z rzeczywistymi problemami, a następnie proszeni o wypracowanie ich zadaniem najlepszych rozwiązań. W trakcie i po zakończeniu szkolenia, uczestnicy mają dostęp do przykładowych pytań egzaminacyjnych na poziomie Foundation, dzięki czemu mogą sprawdzić swoje umiejętności przy pomocy obiektywnego testu, sprawdzającego poziom pozyskanej w trakcie szkolenia wiedzy. Szkolenie zakończone jest egzaminem certyfikującym. W przypadku otrzymania pozytywnego wyniku uczestnik otrzymuje międzynarodowy certyfikat M_o_R® Foundation.
Metodyka M_o_R® dostarcza uporządkowaną wiedzę o zasadach, podejściu i procesie zarządzania ryzykiem. Program szkolenia przedstawia strukturę podejmowania decyzji dotyczących ryzyka związanego z projektami i programami, pozwalającą zidentyfikować i ocenić główne ryzyko, a w konsekwencji podjąć działania, by je ograniczyć, ominąć lub wyeliminować. Metodyka ta pomaga
w określeniu programu ramowego oraz polityki dotyczącej zarządzania ryzykiem.
Metodyka M_o_R® uwzględnia i wykorzystuje informacje zawarte w Raporcie Lorda Turnbulla, jest zgodna i oparta o normę ISO31000:2009, korzysta z dorobku Kodeksu Ładu Korporacyjnego (Combined Code on Corporate Governance 2010) publikowanego przez brytyjski Financial Services Authority (FSA), uwzględnia zalecenia zawarte w BASEL II Accord oraz Sarabanes-Oxley Act.
Adresaci
Ryzyko jest kluczowym tematem dla każdego rodzaju działalności. Podejmując decyzje - Zarząd, menedżer, kierownik programu czy projektu -staje przed koniecznością mniej lub bardziej intuicyjnej oceny szans i zagrożeń. Dążąc
do uzyskania jak najlepszych rezultatów, organizacje starają się uporządkować to intuicyjne podejście określając odpowiedni proces ujęty w ramy polityki zarządzania ryzykiem.
Szkolenie adresowane jest do osób chcących wzbogacić swoją wiedzę o umiejętności związane z zarządzaniem ryzykiem, w szczególności do:
- kadry kierowniczej,
- osób odpowiedzialnych za zarządzanie ryzykiem (specjaliści ds. ryzyka),
- kierowników programów i projektów,
- kierowników i personelu biur wsparcia (np. PMO),
- wszystkich osób, które pragną poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.
Korzyści
Metodyka M_o_R® identyfikuje właściwy proces zarządczy oraz towarzyszące mu reguły i techniki, sprawiając,
że w organizacji zarządzanie ryzykiem jest:
- widoczne jako świadome, zorganizowane działanie,
- powtarzalne jako proces,
- nastawione na wspomaganie podejmowania decyzji.
Efektywne zarządzanie ryzykiem stwarza szansę na poprawę osiągnięć w stosunku do założonych celów, głównie poprzez przyczynienie się do:
- zmniejszenia liczby nagłych stresów i niemiłych niespodzianek,
- lepszego wykorzystania zasobów,
- redukcji marnotrawstwa,
- ograniczenia defraudacji,
- wysokiej jakości świadczonych usług,
- redukcji czasu poświęcanego na „gaszenie pożarów”,
- lepszego zarządzania utrzymaniem ruchu i rezerwami,
- niższego kosztu kapitału,
- wzrostu innowacyjności,
- zwiększenia szans na przeprowadzenie założonych zmian,
- lepszego wewnętrznego zaangażowania w robienie rzeczy właściwych i porządnie,
- lepszego zaangażowania na zewnątrz w celu wypracowania efektywnych strategii rozwoju.
Cena
Program szkolenia
Szkolenie prowadzone jest w formie wykładu oraz ćwiczeń warsztatowych.
- Podstawowe pojęcia M_o_R - Koncepcje leżące u podstaw zarządzania ryzykiem. Co to jest ryzyko? Czym jest zarządzanie ryzykiem i dlaczego jest ono takie ważne? Idea zarządzania ryzykiem - zasady ładu korporacyjnego
i kontroli wewnętrznej. Gdzie i kiedy zarządzanie ryzykiem winno być stosowane? Powiązanie M_o_R® z innymi standardami. Definicje podstawowych pojęć. - Pryncypia zarządzania ryzykiem - (warunki, które musi spełnić efektywne zarządzanie ryzykiem) - Zgodność
z celami. Dopasowanie do kontekstu. Zaangażowanie interesariuszy. Jasne reguły. Wsparcie w procesie podejmowania decyzji. Ciągle doskonalenie. Wspierająca kultura. Wymierne efekty. - Podejście do zarządzania ryzykiem - (dokumenty definiujące reguły gry) - Polityka zarządzania ryzykiem. Opis procesu zarządzania ryzykiem. Strategia zarządzania ryzykiem. Rejestr ryzyka. Rejestr zagadnień. Plan rozwoju zarządzania ryzykiem. Plan komunikacji w zarządzaniu ryzykiem. Plany reakcji na ryzyko. Raporty dotyczące stanu ryzyka.
- Proces zarządzania ryzykiem - Idea procesu. Podstawowe bariery w jego realizacji. Komunikacja. Identyfikacja kontekstu. Identyfikacja ryzyka. Ocena zagrożeń i okazji. Ocena skumulowanego wpływu. Planowanie działań adresujących ryzyko. Wdrożenie działań adresujących ryzyko.
- Wdrożenie i przeglądy - Przyjęcie pryncypiów. Zmiana kultury na potrzeby zarządzania ryzykiem. Pomiar efektów. Pokonywanie powszechnych barier. Identyfikacja i wykorzystanie okazji do przeprowadzenia zmian.
- Zarządzanie ryzykiem w perspektywach organizacyjnych - Perspektywa strategiczna w kontekście pryncypiów. Perspektywa programów w kontekście pryncypiów. Perspektywa projektów w kontekście pryncypiów. Perspektywa operacyjna w kontekście pryncypiów. Uzyskiwanie wartości dodanej. Integracja zarządzania ryzykiem między perspektywami. Role i odpowiedzialności.
- Specjalne aspekty zarządzania ryzykiem - (zarys) - Zarządzanie ciągłością działalności biznesowej. Zarządzanie incydentem i w kryzysie. Zarządzanie ryzykiem związanym bezpieczeństwem i higieną pracy. Zarządzanie ryzykiem związanym ochroną. Zarządzanie ryzykiem finansowym. Zarządzanie ryzykiem związanym z ochroną środowiska. Zarządzanie ryzykiem związanym z reputacją. Zarządzanie ryzykiem kontraktowym.
Sugerowana ścieżka szkoleń
W swoim podejściu metodyka M_o_R® nawiązuje do innych opracowań z zakresu najlepszych praktyk związanych
z zarządzaniem programami (MSP®), zarządzania projektami (PRINCE2®), zarządzania infrastrukturą informatyczną (ITIL®), zarządzania portfelem (MoP®) oraz budową biur wsparcia (P3O®). W każdym z tych podejść jest obecne
i omawiane zarządzanie ryzykiem. To, co wyróżnia M_o_R®, to holistyczne podejście do zarządzania ryzykiem
z uwzględnieniem potrzeb związanych z podejmowaniem decyzji strategicznych (MoP®, P3O®), działalnością operacyjną (m.in. ITIL®) czy wreszcie transformacją (PRINCE2®, MSP®).
Trenerzy i konsultanci z zakresu zarządzania ryzykiem
Informacje o poszczególnych trenerach prowadzących szkolenia z zakresu M_o_R® udostępniane są na życzenie Klienta.